Nedaří se, chybí kvalita a udělalo se dost chyb, ale… není vše ztraceno

Start Forest do Premier League se nepovedl. Odehrála se bezmála čtvrtina soutěže a Reds se krčí na předposledním místě se čtyřmi body. A to od aktuálně posledního týmu tabulky dostali čtyřku a ještě je čekají zápasy s Arsenalem, Chelsea či Manchesterem United.

Někteří fandové si v návalu optimismu po příchodu množství nových hráčů bláhově malovali umístění ve středu tabulky. Jenže k tomu je tedy stejně daleko, jako má třeba Plzeň k postupu do jarní části fotbalové Evropy.

Proč tomu tak je? Podcenilo se něco? Kde se udělaly chyby? Že asi něco není úplně v pořádku, svědčí čerstvá čistka v řadách sportovního úseku, majitel Marinakis nekompromisně vykopl dva muže zodpovědné za skauting a výběr posil. V ohrožení je i dosud tak opěvovaný Dane Murphy a jistá není ani pozice Steva Coopera – a to navzdory tomu, že podepsal novou smlouvu.

Premier League je kvalitativně o dost výš než Championship a můžeme věřit, že si to na City Ground všichni dobře uvědomovali. V létě muselo dojít k posílení a vůbec rozšíření kádru. Teď už je to stará známá a tolikrát omílaná věc, končila hostování, kontrakty a bylo třeba tým posunout. Jenže i když se utratí za nové plejery bezmála 150 milionů liber, neznamená to, že se vše podaří a že 22 hráčů přinese potřebnou kvalitu. Za takovou sumu se dají pořídit možná tři špičkoví fotbalisté. Jenže tihle do Forest, týmu, který je v lize nový a zdaleka nemá takové jméno – byť si s ohledem na tradici možná v duchu myslíme, že ano –, určitě nepřijdou. Například v zápase proti Leicesteru vyloženě vyčníval domácí Maddison, který téměř sám v podstatě udělal zápas. Takového borce nováček ve svých řadách nemá a momentálně ani mít nemůže.

Filozofií Forest už v Championship v poslední době bylo angažovat mladší hráče s potenciálem dalšího prodeje. Postup přišel asi nečekaně rychle, ale této myšlenky se klub do jisté míry držel i v létě. Samozřejmě na několik výjimek.

A tady jsme u některých kolapsů. Lingard asi je terčem oprávněné kritiky a svým způsobem se stal symbolem aktuálních nezdarů. On to od začátku neměl u fandů jednoduché, a když nezačal hned plnit očekávání (což v týmu jako Forest je nesmírně těžké, potřebuje skvělé spoluhráče, aby prodal to, co v něm je, sám lídrem není), všechno se jen zhoršovalo. Teď sedí na lavičce. Dovedu si představit, že Lingarda Steve Cooper možná ani nechtěl. Nějak mi jeho příchod nezapadá do toho, co prosazuje. Navíc Cooper velice, opravdu velice stál o Gibbse-Whitea. Za obrovské peníze mu ho Marinakis nakonec koupil, ale mezitím mu přivedli i toho Lingarda. Prostě byl k dispozici, a tak možná trochu proti trenérovu přesvědčení ho sportovní vedení „udělalo“. Třeba Cooper mohl říci ne, třeba to bylo jinak. Kdo ví. Ale tihle dva zmínění fotbalisté spolu vedle sebe asi moc hrát nebudou. Při stylu, jaký teď Reds musí preferovat, to nepůjde. A musel by se stát opravdu zázrak, aby Lingard v červeném dresu zůstal i po skončení jeho lukrativní roční smlouvy. Nejeden fanda Forest by jeho konec dokonce jistě rád uspíšil…

Asi nikdy se nepodaří během letní přestávky udělat výhradně povedené přestupy. To platí obecně a nejen v nejvyšších soutěžích. Pokud nových hráčů přijde dvacet a více, pravděpodobnost nezdarů je početně mnohem vyšší. Někde se – byť v dobré víře – sáhlo vedle, nehledě na to, že většina hráčů, kteří postup vybojovali, v Premier League zkrátka a dobře nestíhají. A porážky vesměs nejsou dílem smůly nebo náhody, je to dílem nekvality materiálu, někdy naivity a několikrát i špatné taktiky. Bohužel, v některých zápasech chybělo i to pověstné ježdění po zadku. Tvrdá práce, která bolí.

Remíza s Aston Villou aspoň zastavila propad, přerušila černou sérii. Jenže fotbalově byl soupeř opět jinde a k vítězství měl blíž. Možná se občas povede probránit k další plichtě. Snad se někde s někým podaří při troše štěstí i vyhrát. Ale bude to stačit na záchranu?

Jeden můj anglický kamarád, fanda Forest, mi napsal – jen klid, Marinakis má velký prachy, v lednu přijdou posily. Je to naivita? I Řek, který přehazuje peníze vidlemi, moc dobře ví, že se těžko dají napumpovat opravdu kvalitní borci do týmu, který je na sestup. A sami vidíme, s jakými těžkostmi se tvoří za pochodu nové mužstvo.  

Nebudeme házet flintu do žita, v Premier League jsou i jiné týmy, co mají starostí víc než dost. I na konkurenci přijdou těžké chvíle. Je třeba, aby jich Reds dokázali využít s maximální možnou výtěžností. Ale musí se tomu jít naproti.

Jak velká je šance Reds na záchranu? Splnit cíl bude extrémně těžké

Po postupových oslavách a krátké letní přestávce se nám v sobotu rozběhne tolik očekávaný nový ročník Premier League. Poprvé od roku 1999 na startu i s Nottinghamem Forest.

Poté, co klub z nejrůznějších důvodů (konec smlouvy, konec hostování, nezájem pokračovat) v létě opustilo osm hráčů z užšího postupového kádru, bylo jasné, že je na čase jednat. Vedení Forest to pojalo bez váhání ve velkém a mužstvo posílilo (či rozšířilo) o asi dvanáct hráčů. Upřímně řečeno ten počet nějak nejde ani stíhat.  

Otázkou však je, jak je tým silný a jak je připravený do bodů o body. To je velká neznámá. Mužstvo, které postoupilo, hrálo dobře, ale asi jsme si byli vědomi, že by to na důstojnou účast mezi elitou nestačilo. NFFC je díky svému majiteli klub, který může utrácet, a tak se také děje.

Ačkoliv některé z posil vypadají zajímavě, jiné jsou poněkud nečitelné a co je trochu znepokojivé, zkušeností ze zápasů v Premier League má nově vytvořený tým pramálo. Největší rozruch vzbudil příchod Lingaarda z Manchesteru United. Tam byl nepotřebný, nedokázal se v silné konkurenci prosadit, pokud by však dokázal zopakovat něco z toho, co předváděl na hostování ve West Hamu, mohl by být tahounem. Oporou by měl být brankář Henderson.

Angažování většího množství hráčů z Bundesligy už je trochu na pováženou, přišli z průměrných týmů a fotbal v Anglii je docela jiný, ať už jde o tempo nebo i taktiku. Dokáží se adaptovat? Budeme si přát, aby se jim to povedlo. Pro ostatní, kteří kopali hlavně v Championship, to bude kulturní šok, což platí i o borce Reds, kteří mají naději na základ. Takových moc není.

Často si opakujeme, že Cooper ví, co dělá, že je to špičkový trenér, který dokáže hráče „udělat“. Snad své schopnosti prokáže i na nejvyšší anglické úrovni. Pokud ne, bude to špatné.

Posilování Forest se totiž přes všechen ten humbuk týká hráčů, kteří jsou v celkovém obrazu Premier League vnímáni víceméně jako průměr nebo spíše podprůměr. To platí i o kmenové borce Reds – snad s výjimkou Johnsona, o jehož služby by jistě stál kdejaký anglický klub minimálně ze středu tabulky. Každý fotbalový zápas začíná za bezbrankového stavu a hraje proti sobě na obou stranách jedenáct chlapů. To je fakt. Každopádně obrovským úspěchem – ano, skutečně obrovským – bude, když Forest nasbírají tolik bodů, aby po odehrání všech kol neskončili na sestupové příčce. K tomu musí hráči, trenéři i vedení upnout všechny své síly. Pokud se to povede, bude to malý zázrak. Podobný tomu, co jsme po děsivém začátku sezony zažili letos na jaře.

Horké léto v táboře nováčka. Posilování Forest se jeví jako koncepční práce

Červenec je téměř v polovině a do startu Premier League chybí něco málo přes tři týdny. A jak všichni vidíme, v táboře Nottinghamu Forest je rušno.

Začíná se naplňovat to, co většina z nás tušila a předpokládala. Tým, který postoupil z Championship, projde brutální proměnou. Ať se nám to líbí nebo ne, základní sestava z minulé sezony je minulostí, Steve Cooper a lidé kolem něj vědí, že v zájmu konkurenceschopnosti na vyšší úrovni je zapotřebí kvalita.

Do této chvíle přišlo šest nových hráčů a další posily se chystají.

Samozřejmě to souvisí i s odchody hostujících borců. Přiznejme si, že z této pětice by se nám do základu hodili asi jen Spence s Garnerem. Zbylá trojka (Davis, Zinckernagel, Lowe) by asi jen těžko hledala větší uplatnění, a tak o ni až takový zájem nebyl. Spence Cooper asi chtěl udržet, ale všechno má své meze, takže za hráče, který nikdy nehrál Premier League, odkopal jen jednu dobrou sezonu mezi dospělými a v jeho herním pojetí ofenziva výrazně převyšuje obranné schopnosti, nechtěl dát balík peněz. Spence může mít skvělou fotbalovou budoucnost, ale ve Forest to podle všeho nebude, což se ovšem také dalo víceméně očekávat. Garner je jiný případ, toho by na City Ground všichni brali i za větší částku, ovšem v jeho případě je to složitější. Diskuse o tomto hráči utichly, nicméně jeho příchod zřejmě ještě není úplně vyloučený.

A dosavadní posily? Dean Henderson do branky, to je jistě kvalitativní posun. Dvojka z Manchesteru United má elitní anglickou soutěž zejména z hostování v Sheffieldu United zažitou. Samba sice byl hrdinou v odvetě play-off, kde vychytal postup. Bez něj by Premier League v příští sezoně v NFFC nebyla. Ale není to až tak komplexní brankář, na nejvyšší úrovni toho moc neodchytal, k tomu ta jeho horká hlava… A pokud veřejně deklaroval nespokojenost s podmínkami, nemá cenu ho držet.     

Stoper Moussa Niakhate je poněkud neznámou, z bundesligového Mainzu na něj jdou dobré reference. Útočníka Taiwo Awoniyia tady donedávna nikdo neznal, ale i on si v Německu udělal jméno a snad se prosadí, ostatně je to pořád mladý hráč. Francouz Giulian Biancone působí zatím spíše jako muž pro rozšíření kádru, ale kdo ví… Tandem Cooper & Murphy jistě ví, proč po těchto hráčích sáhl.

V základní sestavě asi očekáváme posily na krajní posty, jimiž jsou Omar Richards a Neco Williams. Prvně jmenovaný je určitě kvalitnější fotbalista než končící Lowe a Williams? Kdo ho viděl na jaře hrát za Fulham, ví své. To je borec, který Spence na jeho místě nahradí a mohl by být symbolem budoucnosti klubu.

Kromě Samby odejde i Grabban. Střelec, který měl důležitý podíl na úspěchu, ale přece jen už to není, co bývalo, ve stávající konkurenci by se na hřiště sotva dostával. Je-li řeč o plánovaných posilách (především střed zálohy potřebuje výrazné doplnění kvalitou), měli bychom se zmínit o materiálu, který asi moc budoucnosti nemá a je dost pravděpodobné, že vedení bude mít zájem se ho zbavit. Co v Premier League čekat od hráčů jako Soh, Ojeda, Xande Silva, ale i Cafu nebo Lolley? Pokud se nedostávali na hřiště ve druhé lize, asi nemohou čekat vytížení teď, kdy se situace tak změnila.

Ano, velké změny se dějí již nyní a my všichni doufáme, že Nottingham Forest jako nováček nevstoupí na scénu coby otloukánek. Klub má – snad – dobře nakročeno. Je dost dobře možné, že z jarní základní sestavy budou v té nové třeba jen tři hráči (Worrall? McKenna? Johnson?).  Bude to určitě moc těžké, ale podle toho, jak na City Ground k nové výzvě přistupují, je možná na místě i lehký optimismus…

Forest to dokázali. Postup do Premier League je realitou!

To, v co nikdo na začátku sezony ani nedoufal, je skutečností. Nottingham Forest postoupil do Premier League. Ano, Reds jsou konečně mezi elitou anglického fotbalu.

Po neskutečně dlouhých 23 letech!

Forest v taktikou svázané bitvě udolali Huddersfield ve Wembley 1:0 a – je třeba přiznat, že s ohledem na průběh celé sezony zaslouženě – postupují.

Užijme si chvíle radosti. Teď neřešme nic jiného, je to tam!!!

Speciální pivo na oslavu postupu!

Na počest postupu Forest do Premier League připravil náš partnerský pivovárek speciální postupový ležák. Tento záměr, pojmenovat jarní světlou dvanáctku podle NFFC a jejich vydařenému zakončení sezony, visel ve vzduchu už v průběhu varného dne (28. března), tedy v době, kdy jsme ještě jen doufali, snad i tajně věřili. Teď, kdy se úspěch stal skutečností a pivo je řádně uleželé, můžeme ho představit světu.    

Tak na zdraví!