Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory

Cesta k poháru - 3. díl

Forest se ve své premiéře v Poháru mistrů dožili jara, protože již v prvním kole odklidili z cesty Liverpool, největšího favorita a obhájce soutěže, a poté řeckého mistra AEK Atény. Před čtvrtfinálovými boji s Grasshoppers Curych měli tedy spoustu času, který však byl naplněný mnoha událostmi.

Devátého prosince 1978 skončila 42zápasová série Reds bez porážky v lize, jejich přemožitelem byl tak trochu symbolicky Liverpool, který na svém stadionu Anfield vyhrál 2:0. Další sérii Cloughova týmu zlomil Arsenal, který v 5. kole zvítězil na City Ground 1:0 v utkání 5. kola F. A. Cupu a připravil tak Reds první domácí porážku od dubna 1977. Jinak ale Forest měli spíše důvod ke spokojenosti. Mužstvo se pohybovalo v popředí tabulky, i když soutěž měla jasného lídra, jímž byl Liverpool. V Ligovém poháru však obhájce zamířil znovu do finále – postupně vyřadil Oldham, Oxford, Everton, Brighton a v semifinále Watford. Pozoruhodnou událostí byl i nákup útočníka nebo ofenzivního záložníka Trevora Francise z Birminghamu City. Forest za něj po zdanění zaplatili 1 150 000 liber, což byl nový rekord a Francis se stal vůbec prvním hráčem, který byl dražší než milion liber. Tento obchod dal všem najevo, že klub má nadále ty nejvyšší ambice.

Před čtvrtfinále PMEZ Forest jeli do Ipswiche, hráli tam 1:1 a v tabulce I. divize byli na 5. místě. Grasshoppers Curych dorazil 7. března do Nottinghamu jako sedmnáctinásobný mistr Švýcarska a jistě mu nechybělo sebevědomí. Vždyť ve druhém kole poháru vyřadil Real Madrid! A již po deseti minutách hry daly „kobylky“ najevo, že i v Anglii chtějí uspět. Claudio Sulser, rtuťovitý 23letý útočník hostů, se protáhl kolem obránců Reds Lloyda i Clarka a nečekaně poslal hosty do vedení. Byl to nečekaný úvod, ale Forest rychle zareagovali. Přitlačili, McGovernovu střelu vykopávali obránci švýcarského týmu z čáry, ale pak již po přihrávce Woodcocka vyrovnal Birtles. Ve druhé půli brzy dal druhý gól Robertson z penalty, která byla nařízena za ruku. V závěrečné půlhodině již bylo patrné, že fotbalistům Grasshoppers docházejí síly, přece jen neměli tolik herní praxe (byli po dlouhé zimní přestávce). Šance domácích spálili Birtles, Robertson a O’Neill (na snímku), ale poté se najednou hosté ocitli krůček od vyrovnání. Do ideální střelecké pozice se prodral znovu Sulser, ale tentokrát skvěle zasáhl brankář Shilton. Závěr pak patřil Forest, kteří navýšili skóre v 88. a 90. minutě, kdy se trefili Gemmill a Lloyd. Výsledek 4:1 byl pro odvetu velmi nadějný.

V dalších dnech pokračovaly zápasy v rychlém sledu. 10. března Reds hráli na Evertonu 1:1, čtrnáctého porazili Norwich 2:1. A další sobotu je už čekalo další finále Ligového poháru. Hrálo se ve Wembley a soupeřem Forest byl Southampton. Ve velmi dramatickém utkání se Saints ujali vedení gólem Holmese v první půli a skóre vydrželo až do přestávky. Ve druhé části hry však Reds spustili ohromný nápor a zejména Garry Birtles byl k neudržení. Nejprve vyrovnal, v 77. minutě pak dal gól na 2:1 a sám se navíc dostal do dvou dalších velmi nadějných příležitostí. Pojistku vítězství Cloughova mužstva přidal po perfektním pasu Gemmilla Woodcock. Southampton sice ještě snížil, ale to nic nezměnilo na tom, že Forest obhájili Ligový pohár a přidali další trofej do klubové síně slávy.

Již o čtyři dny později se hrála odveta PMEZ v Curychu. Forest nastoupili pod dojmem náskoku celkem v klidu a s důvěrou ve své schopnosti. Třicet minut kontrolovali hru, ale pak rozhodčí po nevinném souboji domácím doslova daroval penaltu. Sulser ji proměnil, ale naděje Švýcarů žila jen chvíli. Ještě před pauzou vyrovnal O’Neill po přihrávce Birtlese a už nebylo prakticky co řešit. Forest byli necelé dva roky od postupu z druhé ligy najednou v semifinále nejprestižnější evropské klubové soutěže...