Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory

Cesta k poháru - 2. díl

Když Forest končili sezonu 1977/78 jako mistři anglické ligy, za nimi druhý Liverpool obhájil v souboji s FC Bruggy titul v Poháru mistrů evropských zemí. Tehdejší liverpoolský manažer Bob Paisley poté vyřkl vpravdě prorocká slova: „Největším soupeřem v cestě za třetím pohárem v řadě nám bude Nottingham

Vyřazení Liverpoolu v prvním kole PMEZ, byť se o něj postaral úřadující anglický mistr, vzbudilo velký rozruch. Každopádně pro Forest tento úspěch znamenal velký impuls do ligových bojů, což se ukázalo už v nejbližších zápasech. Tým, který se dosud střelecky trápil, najednou gólově explodoval a ničil soupeře. Reds zvítězili 2:1 v Birminghamu nad Aston Villou, na hřišti Bristolu City 3:1 a vysoké vítězství 5:0 si přivezli z Oxfordu z utkání League Cupu. Doma pak Cloughův tým zdolal 3:1 Wolverhampton. O góly se starala především trojice Garry Birtles, John Robertson a Martin O’Neill.

Před tímto zápasem se Forest dozvěděli jméno svého dalšího protivníka v Poháru mistrů, los jim pro druhé kolo přisoudil řeckého mistra AEK Atény. Je ironií, že se s tímto celkem Reds setkali během letní přípravy a utkání skončilo 1:1. Tento tým v minulých letech dokázal z evropských soutěží vyřadit jiné anglické týmy Queens Park Rangers a Derby County, a tak si troufal i na čerstvého mistra z Ostrovů. Trenérem AEK byl legendární Maďar Ferenc Puskás, hovořil však o tom, že jestli má mít jeho mužstvo nějakou šanci jít do dalšího kola, musí v prvním zápase doma vyhrát o dva góly.

„Soupeře jsme vlastně moc neznali,“ vzpomíná Larry Lloyd. „Sice nám něco o nich říkali, ale vůbec neuměli vyslovit jejich jména, takže to k ničemu nebylo. Hlavní bylo, že jsme na hřišti hráli, jak jsme byli zvyklí. A fungovalo to.“ Zápas hraný 18. října začal v Aténách v nepřátelské atmosféře a za ohlušujícího řevu, který se rozléhal z tribun, jež okupovali fanoušci oblečeni do kombinace žluté a černé. Domácí sestava byla plná reprezentantů, hru tvořil Uruguayec Milton Viera. Jenže Reds provedli to nejlepší, co jako tým na půdě soupeře může udělat – dostali se do rychlého vedení. Centr Johna Robertsona posunul Garry Birtles k Johnu McGovernovi a kapitán Forest si připsal do statistik pohárový gól. Ve 21. minutě udeřil zmiňovaný Viera Kennyho Burnse do obličeje a uviděl červenou kartu. Početní výhodu pak hosté využili ke vstřelení druhého gólu, těsně před poločasem unikl po levé straně obránce Frank Clark, předložil míč Birtlesovi, pro něhož nebyl problém míč uklidit (na snímku). Po změně stran se Forest spíše koncentrovali na udržování stavu, z chybně nařízené penalty (televizní záznam ukázal, že Burns protihráče v šestnáctce nefauloval) domácí sice snížili na 1:2, ale i takový výsledek anglickému mistrovi vyhovoval.

Navzdory fotbalově vydařenému představení se výjezd do Řecka neobešel bez nepříjemnosti. Spočíval v tom, že manažer Brian Clough udělil pokutu 50 liber Larrymu Lloydovi za to, že při odjezdu z hotelu na letiště nenastoupil do autobusu v předepsaném obleku. Lloyd protestoval, o tomto nařízení prý nevěděl a převléci se odmítl s tím, že oblek má na dně svého zavazadla. Clough odmítl diskutovat, pokutu zdvojnásobil a Larrymu pohrozil, že se bude dále zvyšovat, pokud bude stoper protestovat. A tak se také stalo. Pokuta se několikrát zvýšila. Po návratu do Nottinghamu Clough Lloydovi oznámil, že nebude nominován na další zápas proti Ipswichi, stoper kontroval žádostí o přestup. Reds zdolali Ipswich 1:0 a Clough odletěl na jednu ze svých krátkých dovolených. Asistent Peter Taylor pak situaci s oporou týmu urovnal a Larry v klubu pokračoval dál.

Za Cloughovy nepřítomnosti hráli Forest 0:0 v Southamptonu, ale to se již přiblížil 1. listopad, den zápasu odvety s AEK Atény. Manažer se mezitím vrátil a musel v sestavě provést změny. V zápase v Southamptonu se zranil McGovern a za dvě žluté karty nemohl nastoupit Burns. Takže na místo stopera poslal Davida Needhama a v základu hrál i John O’Hare. Reds nastoupili naladěni velmi ofenzivně, hráli v podstatě na tři útočníky, ale první šanci měli hosté. Známý útočník Mavros vystřelil ve 3. minutě z osmi metrů vedle. Forest to vzali jako varování, zpřesnili hru a brzy nato po centru Woodcocka dal Needham parádní hlavičkou na 1:0. Od té chvíle se hrálo prakticky na jednu branku. Reds valili jeden útok za druhým a hosté doslova nevěděli, kam dřív skočit. Po řadě šancí se konečně prosadil hlavou po centru Robertsona Woodcock a vedení 2:0 už znamenalo prakticky jistý postup. A ještě do konce prvního poločasu přidal třetí gól Viv Anderson krásnou střelou z dálky do šibenice, i když mu zřejmě předcházelo hraní rukou. Tato branka se zaslouženě stala Gólem měsíce v pořadu BBC. Těsně před pauzou rozhodčí odpustil hostům penaltu po jasném sražení Woodcocka.

Ve druhé půli sice začali lépe hosté, po centru Mavrose z levé strany snížil hlavou Bajevič, ale to bylo z jejich strany vše. V 66. minutě – po sérii dalších šancí domácích – vyslal míč do šestnáctky Gemmill, Needham ho vrátil Birtlesovi, jehož volej znamenal čtvrtý gól. O šest minut později uzavřel skóre Birtles, jehož hlavička na přední tyči po rohu Woodocka byla zahraná dokonale. Konečné skóre 5:1 hovořilo jasně o tom, kdo tahal za delší konec.

Forest tedy postoupili do čtvrtfinále PMEZ – spolu s Glsgow Rangers, 1. FC Köln, Austrií Vídeň, Dynamem Drážďany, Grasshoppers Curych, Wislou Krakow a Malmö FF. V tuto chvíli bylo jasné, že se na pohár připíše nový vítěz, ani jeden z klubů čtvrtfinálové osmičky ještě PMEZ nikdy nevyhrál. Další zápasy byly ovšem připraveny až na březen.

„Máme úzký kádr a měli jsme pár zraněných, potřebujeme si trochu oddychnout,“ konstatoval Brian Clough po zápase. „Mám pocit, že musíme být alespoň dva roky neporaženým týmem, než někdo uzná, že jsme dobré mužstvo.“  Clough těmito slovy ventiloval pocit, že jeho tým stále není dostatečně oceňován novináři i veřejností, přestože v posledních 58 (!) zápasech v lize a pohárech prohrál jen jednou. Boss Forest jako kdyby věděl, co všem pochybovačům ještě chystá ukázat...