Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory

5. díl - prosinec 1977

Na začátku prosince 1977 se rozhodlo o tom, že Brian Clough se po nečekané rezignaci Dona Revieho nestane trenérem anglické reprezentace. Fanoušci Forest to uvítali s velkým ulehčením, ostatně v zájmu Cloughova setrvání v Nottinghamu sepsali petici, pod niž získali přes 12 000 podpisů. Faktem ale je, že manažer Forest byl favoritem veřejného mínění, a sám Clough jistě po tak významném postu toužil. Tehdy se říkalo, že Fotbalová asociace nechce mít potíže, a tak místo prostořekého Cloughieho podepsala smlouvu s Ronem Greenwoodem. „Měli strach, že bych to tam chtěl celé převzít,“ prohlásil později Brian Clough. „A to je fakt!“ Manželka Barbara po letech v televizním rozhovoru uvedla, že Brian byl velmi zklamaný, ale rozhodnutí přijal. Statistiky mluví jasnou řečí – v následujících letech se reprezentaci Anglie moc nedařilo, po absenci v Argentině 1978 hrála sice na ME 1980 a MS 1982, ale bez výraznějšího úspěchu. Naopak Reds čekalo období, o jakém se jejich fanouškům ani nesnilo...

Forest i v závěrečném měsíci v roce pokračovali v nastaveném kurzu. V sobotu 3. prosince vyhráli v Birminghamu 2:0 brankami Martina O’Neilla a Tonyho Woodcocka. Dlouholetý fanoušek Reds Chris Broughton ve své skvělé knize Forest Ever Forest vzpomíná, že v tomto zápase viděl nejlepší brankářský zákrok svého života – bylo to po přesném voleji domácího útočníka Trevora Francise, na který neskutečně rychle a mrštně zareagoval Peter Shilton a nebezpečí odvrátil.

Coventry o týden později Reds porazili 2:1, góly dali Martin O’Neill a John McGovern. V zápase ovšem došlo k prvnímu většímu zranění v týmu v průběhu sezony – stoper Larry Lloyd odkulhal se zlomeným kotníkem. Bylo jasné, že zkušený pilíř obrany bude na několik týdnů mimo hru, na což bylo třeba zareagovat. V úvahu přicházelo stažení McGoverna ze zálohy do zadní řady, ale Brian Clough se opět podíval na přestupový trh. Z Queens Park Rangers okamžitě přivedl urostlého Davida Needhama.

David NeedhamNeedham (na snímku vlevo), tehdy 28letý již velmi zkušený fotbalista, strávil jedenáct let v Notts County, za něž odehrál přes čtyři stovky utkání, a po sezoně 1976/77 přestoupil na Loftus Road. Stále však bydlel v Nottinghamu, a když mu Forest předložili nabídku, neváhal. „Bylo to skvělé – v Rangers jsme bojovali na konci tabulky a najednou jsem byl ve hře o titul.“ Queens Park Rangers obdrželi 140 000 liber, šlo od léta o čtvrtý Cloughův nákup.

Debut nového obránce se odehrál v zápase, který je dnes považován za definici Forest té skvělé sezony 1977/78. Reds, v tabulce na nejvyšším patře, jeli 17. prosince hrát na Old Trafford. Pravda, Manchester United tehdy nebyli absolutní špičkou Anglie, ale byli to držitelé F. A. Cupu a v lize nedávno porazili obhájce titulu Liverpool 2:0. A určitě se chtěli na „drzého“ nováčka, který vládl lize, vytáhnout. Ostatně na City Ground nedávno prohráli jen 1:2.

Přes 54 tisíc diváků na Old Trafford vidělo počáteční nápor Red Devils, ale jednou skvěle zasáhl Peter Shilton, jednou na poslední chvíli zachránil nadějnou akci domácích Kenny Burns. Ale pak se začala karta obracet. Do vedení šli Reds poté, co ve 23. minutě Archie Gemmill lobem přihrál Tonymu Woodcockovi, ten se uvolnil, obešel brankáře, z úhlu trefil tyč, míč se odrazil do přibíhajícího obránce Greenhoffa a od něj do branky. Druhý gól padl o pět minut později po velice pohledné akci, kdy na levém křídle odcentroval John Robertson na Petera Witheho, ten ho sklepl Woodcockovi, na jehož dělovku neměl brankář Roche sebemenší nárok. Další vyložené šance měli ještě v první půli Anderson a Woodcock. Ve druhé půli bylo v podstatě brzy hotovo. United možná ještě pomýšleli na zvrat, ale neměli na něj. Po několika minutách zahrávali přímý kop, trefili však zeď, míče se zmocnil Gemmill, přesprintoval polovinu hřiště, poslal ideální přihrávku Robertsonovi, ten se vyhnul brankáři a zvýšil na 0:3. Forest nadále měli jasně navrch, vytvořili Tony Woodcocksi řadu dalších šancí (McGovern, Robertson, Anderson) a v 89. minutě pečetil jejich úspěch čtvrtým gólem hrdina dne Tony Woodcock (na snímku vpravo) po další přesné přihrávce Gemmilla. Porážka 0:4 byla pro Manchester United ještě milosrdná. Forest působili na Old Trafford jako tým z jiné planety. „Byli neskutečně rychlí. Zdálo se, že jich je na hřišti šestnáct nebo sedmnáct,“ kroutil hlavou manažer United Dave Sexton. „Hráli jsme naprosto fantasticky, bylo to jako Vánoce a narozeniny v jednom,“ vzpomínal David Needham. John McGovern dodal: „Zastihli nás ve chvíli, kdy jsme měli velice dobrý den. Všichni jsme se potkali s dobrou formou a skóre 4:0 bylo pro Manchester United ještě šťastné.“

Sestřih utkání Manchester United-Forest 0:4

Hned druhý den po zápase vzal Brian Clough celý tým na letiště a všichni vyrazili na týdenní soustředění na Benidorn. Neustále chtěl tmelit partu. „V té době jsme si asi začínali uvědomovat, že bychom opravdu mohli vyhrát ligu,“ přiznává John Robertson. „John O’Hare říkal, že toho můžeme dosáhnout. Bral jsem jeho slova vážně, protože on už jeden titul získal.“

Po Vánocích čekal všechny týmy ve First Division nabitý program. 26. prosince přijel na City Ground obhájce titulu Liverpool a zápas přilákal 47 218 diváků. Nejvyšší návštěva sezony v Nottinghamu viděla remízu 1:1, za Forest skóroval Gemmill. V Newacstlu pak Reds vyhráli 2:0, když první gól v novém dresu vstřelil Needham, další přidal kapitán McGovern. Poslední zápas roku 1977 hráli Forest v Bristolu, kde zvítězili 3:1 brankami Needhama, Woodcocka a O’Neilla.

V tabulce na přelomu roku byl tým Briana Clougha první s pětibodovým náskokem před druhým Evertonem. Reds už museli být bráni vážně. Všem bylo jasné, že jejich série dobrých výsledků není souhrou náhod. V novém roce se na nováčka chystal pořádný hon.